'BÁBEL' – az európai vadnövények nemzeti neveinek soknyelvû adatbázisa.

A botanikusok egyetemes nyelve a latin. Eltekintve mindazoktól a szükségszerû taxonómiai változásoktól, amelyekkel oly nehéz lépést tartani, a latin állandó nyelvi összekötõ kapocs közöttünk. A világ különbözõ részeibõl származó botanikusok megértik egymást, mert a növénynevek állandóak, és mert a fajokat elõször latinul írják le és nevezik el. A kettõs elnevezés Linné nagy hagyatéka, amit nehezen lehetne valaha is mással fölváltani.

Nem szabadna azonban elfelejtenünk azokat a helyi neveket sem, amelyeket az emberek évszázadokon át használtak, és amelyek országonként, régiókként, sõt néha a szomszédos völgyekben vagy falvakban is eltérnek egymástól. Olykor ezek a nevek a tiszta költészetet jelentik számunkra, s ezért sem kellene elveszítsük õket. Mivel angol vagyok, leginkább az angol neveket ismerem. Úgy vélem azonban, ugyanez érvényes minden ország lakóira világszerte. Vadnövényeink hagyományos nevei magukba zárják a történelem, a folklór, a gazdaság és az orvostudomány egy-egy darabját, és egy újabb, más értéknemben mérhetõ örökséget hagynak ránk, aminek minden darabkája éppoly értékes mint az, amit Linné a Tudomány szolgálata során juttatott nekünk.

Naív módon pontosan meg sem tudom állapítani, hány nyelvvel próbálok foglalkozni, mégis az Ethnologue alapján (utolsó becslésem szerint) úgy tûnik, hogy azok száma kétszáz fölött van. Azokat, amelyekre eddig ráakadtam, az alábbiakban sorolom fel mindazon forrásmûvekkel, amelyeket sokan gyûjtöttek össze számomra. E kollégák közül többekkel a hálón keresztül teremtettem kapcsolatot. Köszönetem valamennyiõjüknek!

Mióta elkezdtem ezt a projektet, különös örömmel töltött el a Roger Whiteheaddel kialakult kapcsolat. Az õ érdeklõdése ugyanis egybeesik az enyémével és örömmel közölhetem, hogy most egyesített erõvel folytatjuk a munkát az alábbi módon megosztva: Roger a 'brit' nyelvekkel foglalkozik részletesen: az angollal, a skóttal, az írrel, a walesivel, a man-szigetivel és a cornwallival (de nem a csatornai szigetek francia nyelvével). Én foglalkozom Európa többi részével, szükségszerûen valamivel kevésbé részletesen. Mindketten örülünk, ha hírt kapunk bárkitõl, aki úgy véli, hogy valamit hozzá kellene adnunk az adatbázisunkhoz, vagy ha éppen mi segíthetünk az általunk felhalmozott adatokkal. Reméljük, hogy a jövõben a felhasználás sokféle módját találjuk meg.

MEGJEGYZÉS: Tulajdonképpen csak nagyon kevés adatunk van rajta a hálón – kérjük kérdezzen és megpróbáljuk teljesíteni a kívánságát. Kereskedelmi tevékenységet is vállalunk megfelelõ díjazásért.

Köszönetünket fejezzük ki mindazon személyeknek, akik az utóbbi idõben válaszoltak segítségkérésünkre, sok más mellett:
 
 
Alessandro Alessandrini Raino Lampinen  Jaume Ollé 
Vera Besse  Lennart Nilsen  Rolf R. van de Pavert
Marco Bleeker  Pavel Pisa  Brane Vries 
Rob Heijman Boris Turk Mehmet Pojon 
Toomas Kukk  Barbara Weninger James L. Reveal 
Stig B. Neilsen  Carlos Aguiar Vladimir Vladimirov 
Wouter Pilger  Gonzalo Fernández Borrajo Aart Voswinkel 
José Manuel Sánchez Girolamo Giardina Francois-Jean Blanc 
Anna-Lena Anderberg Milan Jovanovic Turcsányi Gábor 
Brian Bonnard  Michael Kleih  Yvon Brochet 
Lodewijk van Duuren Henriette Kress  Ali Kandemir 
Jeff Humm  Urmet Lee  Juan Carlos Baiges 
Nicholas J. A. Williams Jose Matas Rubi Mary Cassidy
Susanne Starke-Perschke Jordi Pietx Sverre Bugge Davidsen
Andreas Athanassopoulos Michel H. Porcher et al. Andrés Lozoya
Lumir G. Janku Bernard Blion Bernhard Luft
Nanni Falconi

Bibliográfia és forráslista

[ a szögletes zárójelekben lévõ számok azon taxonok mennyiségét jelölik, amelyekre már találtunk neveket ]